Toaleta 2012

Tydzień Czystości Rąk

Data publikacji: 18-09-2009

Zainicjowany w Polsce, przez CWS-boco Polska, Tydzień Czystości Rąk obchodzimy od 20 do 26 września 2009 roku. Głównym celem Tygodnia Czystości Rąk jest edukacja w zakresie właściwej higieny rąk i dłoni - najbardziej skutecznego, taniego i łatwo dostępnego sposobu zapobiegania zakażeniom.

„Tego typu akcje prowadzone są w Stanach Zjednoczonych od wielu lat. Stowarzyszenie firm produkujących środki czystości, mydło i detergenty do mycia rąk - The Soap and Detergent Association prowadzi szerokie działania edukacyjne organizując m.in. Tydzień Czystości Rąk. Jestem przekonany, że korzystając ze sprawdzonych doświadczeń warto również w Polsce poruszyć temat właściwej higieny rąk.”– powiedział Andrzej Smółko, Prezes CWS-boco Polska.

Mycie rąk to jeden z podstawowych elementów higieny osobistej. W pracy, w domu czy podczas wizyty u lekarza – wszędzie mamy kontakt z różnego rodzaju bateriami czy wirusami. Większość drobnoustrojów przenosimy na rękach i dłoniach, dlatego regularne ich mycie i właściwe suszenie może uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami min. układu pokarmowego, skóry, a także chorobami układu oddechowego np. grypą. Dłonie stanowią ok. 2,5 proc. powierzchni ciała, natomiast brak lub niewłaściwa higiena rąk są źródłem prawie 90 proc. zakażeń.

„Bez względu na otoczenie w jakim się znajdujemy, musimy dbać o higienę  rąk. Właściwe mycie rąk na co dzień, zarówno w miejscu pracy, jak i w domu, ma kluczowe znaczenie dla przenoszenia chorób, a tym samym dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Na rękach przenosimy wiele bakterii i wirusów, w tym także tych powszechnych jesienią i zimą, w tym wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie i grypę. Należy popierać każdą inicjatywę zmierzającą do poprawy poziomu higieny rąk w naszym kraju” – powiedział dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, Prezes Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Firma CWS-boco Polska jest również organizatorem Kampanii Toaleta2012. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem toalet dostępnych publicznie (m.in. na dworcach, lotniskach, w hotelach, pubach, restauracjach) w kontekście przygotowań do EURO 2012, w szczególności na problem ich niewystarczającego standardu i poziomu higieny. Więcej informacji o kampanii na stronie www.toaleta2012.pl.


Materiały dodatkowe:

Zadbaj o czystość swoich rąk
Mycie rąk odgrywa kluczową rolę w prewencji zakażeń. Większość infekcji przenosimy na rękach, więc regularne mycie rąk może w dużej mierze im zapobiec. Przykładowo poprzez właściwe mycie rąk można zmniejszyć o 45% zagrożenie chorobami układu oddechowego. Wystarczy woda i mydło oraz czysty ręcznik, aby uchronić się na co dzień przez zarazkami.

W celu przeprowadzenia higienicznego mycia rąk, nanosi się na dłonie odpowiednią ilość mydła. Czas mycia powinien wynosić nie mniej niż 30 sekund. Wytarcie rąk po umyciu czystą porcją ręcznika pozwala usunąć resztki zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dodatkowo właściwie osuszona skóra dłoni jest lepiej zabezpieczona przed ponownym rozmnażaniem się bakterii.

Brudne ręce są przyczyną poważnych dolegliwości min. układu pokarmowego, skóry, zakażeń ran, a także grypy. W okresie grypowym, kontaktując się z zainfekowanymi osobami myj dłonie częściej niż zwykle.

Instrukcja właściwego mycia rąk:

> Zdejmij biżuterię, bransoletki lub zegarek. Opłucz ręce pod bieżącą wodą.
> Pobierz porcję mydła, dokładnie je rozprowadzaj i nacieraj ręce przez 30 sekund.
> Pamiętaj, by umyć również zewnętrzną powierzchnię dłoni, przeguby dłoni
   oraz przestrzenie między palcami – to najczęściej pomijane obszary.
> Spłucz mydło pod bieżącą ciepłą wodą. Zakręć kran z wodą.
   Wytrzyj i osusz ręce (również przestrzenie między palcami) czystą porcją ręcznika.
> Wilgotna i nie wytarta skóra dłoni i rąk tworzy dobre warunki do rozmnażania się bakterii.
> Użyj porcji kremu do pielęgnacji dłoni z dozownika. Zapobiega wysuszaniu skóry.  

Kiedy należy umyć ręce?
Zawsze gdy są zabrudzone w widoczny sposób oraz:
> Przed jedzeniem.
> Po skorzystaniu z toalety.
> Po kichnięciu, wydmuchaniu nosa czy kaszlnięciu.
> Po kontakcie z nieczystościami, odpadkami.
> Po powrocie do domu.
> Po wykonywaniu prac na świeżym powietrzu np. prac ogrodowych czy korzystaniu
z transportu publicznego.
> Po kontakcie ze zwierzętami.
> Po wizycie u chorej osoby lub po bliskim kontakcie z przedmiotami należącymi
do chorej osoby.

Jak utrzymać higienę i zapobiec zakażeniu grypą?
> Unikać zatłoczonych miejsc, nie zbliżać się do innych, gdy kaszlą.
> Dotykać nosa, ust i oczu najrzadziej jak to możliwe, w miarę możliwości zakrywać je podczas kaszlu i kichania.
> Poważnie traktować wszelkie symptomy choroby oraz izolować chore osoby.
> Regularnie wietrzyć pomieszczenia zamknięte.
> Regularnie myć i właściwie wycierać ręce.


Więcej o Tygodniu Czystości Rąk
Tydzień Czystości Rąk jest od wielu już lat obchodzony we wrześniu w Stanach Zjednoczonych.
Stowarzyszenie firm produkujących środki czystości, mydło i detergenty do mycia rąk - The Soap and Detergent Association (SDA - www.cleaning101.com) pomaga w tworzeniu sieci ekspertów oraz instytucji i firm działających w branżach: chemicznej, zdrowotnej, produkcyjnej, kosmetycznej, usługowej, związanych z tematyka czystości i higieny. Stowarzyszenie, które powstało w 1926 w USA, prowadzi także działania edukacyjne m.in. Tydzień Czystości Rąk (National Clean Hands Week), który w 2009 roku przypada na 20-26 września.

Więcej na: www.cleaning101.com
Ulotka nt. Tygodnia Czystości Rąk w USA:
http://www.cleaning101.com/handhygiene/2009-clean-hands-week-poster.pdf

Więcej o CWS-boco Polska
CWS-boco Polska to firma, która świadczy usługi leasingowe i serwisowe w Polsce od 1995 roku. Prowadzi model biznesu oparty na „leasingu czystości” na terencie całego kraju, który polega na dzierżawie produktów (np. urządzeń higieny do toalet, odzieży roboczej, mat wejściowych) oraz ich regularnemu serwisowaniu.

CWS-boco Polska oferuje nowoczesny outsourcing usług dla przedsiębiorstw i instytucji poprzez „wynajem czystości”, a tym samym dostarcza wymiernych korzyści finansowych, operacyjnych oraz oszczędności zasobów ludzkich i czasowych.

Wysoki standard usług potwierdzony jest Certyfikatem ISO 9001. Firma stosuje rozwiązania przyjazne
dla środowiska oraz stara się racjonalne wykorzystywać dostępne zasoby naturalne.

O zaletach oferty CWS-boco Polska przekonało się już kilka tysięcy firm w Polsce głównie z branży spożywczej, przemysłowej i wielu innych np. JBB, Sokołow, Drobimex, Valeo, Fiat, serwisy: Mercedes, Scania, Sodexo Rossman, H&M, Unilever, Gillette, Metro, Media-Saturn, Carrefour, ISS czy Lotnisko Okęcie.

Więcej na: www.cws-boco.pl

Andrzej Jędrzejczak | tel. 22 532 95 40 | andrzej.jedrzejczak@fleishmaneurope.com

Aleksandra Michniewicz | tel. 22 532 95 40 | aleksandra.michniewicz@fleishmaneurope.com

Organizatorzy i partnerzy